Jubileusz XX lecia chóru A`Cappella
„Gdy śpiew jest pasją…”,
czyli krótka historia CHÓRU „A’Cappella”
działającego przy parafii N.M.P Matki Kościoła w Bełchatowie
„Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają.
Źli ludzie – wierzaj mi – ci nigdy nie śpiewają.” (J.W.Goethe)
Chór istnieje od 1993r. Jego założycielem był ówcześnie pracujący w parafii wikariusz – ks. Andrzej Gruszka. Pierwszy skład liczył ok. 30 osób, jednakże po etapie selekcji – zarówno muzycznej jak i naturalnej – nie wszyscy okazali się wytrwali – skład chóru zmniejszył się do kilkunastu osób i taki pozostał do dziś. Z pierwszego składu pozostali najwytrwalsi, w międzyczasie doszły i pozostały w chórze nowe osoby.
Stopniowo rozwijaliśmy się, a nasz repertuar powoli się wzbogacał. W naszej grupie nawiązały się więzi. Spotkania stawały się radością – w dwójnasób – bo miło jest pośpiewać, kiedy się to lubi, i miło jest się spotkać z gronem przyjaznych osób. Nasz śpiew przez lata ubogacał liturgię Bożego Narodzenia, Wielkiego Tygodnia, Wielkanocy, odpustu parafialnego, św. Barbary, uroczystości patriotycznych, a także zwykłych niedziel.
Chór prowadzony jest przez jedną osobę, będącą niejako opiekunem artystycznym jak i dyrygentem. Jest to organista – najpierw p. Jacek Gawłowski, następnie – przez długi okres, bo ok. 8 lat – p. Jakub Daroch, od 1.01.2007 r. do dziś – p. Tadeusz Łapa.
Przez lata spotykamy się zasadniczo raz w tygodniu na 2-3 godziny, czasem, w razie potrzeby, częściej. Jesteśmy grupą męsko- żeńską. Tak się składa, że niemal każdy z nas jest bardzo zajęty zawodowo i społecznie. Nie przychodzimy więc na próby z …nudów. Wręcz przeciwnie – uczestnictwo w tym pięknym przedsięwzięciu, jakim jest zorganizowany śpiew, wymaga od nas dobrej organizacji czasu. Ale czego się nie robi dla pasji…
Obecnie mamy ok. 80 utworów opracowanych na 4 głosy. Są to pieśni na różne okresy roku liturgicznego. Niedawno opracowaliśmy części stałe mszy łacińskiej. Posiadamy też, choć jeszcze skromny, repertuar ślubny, gdyż okazało się, że jesteśmy czasem zapraszani, by ubogacić komuś tę jedyną w swoim rodzaju uroczystość. Lata ćwiczeń przynoszą owoce, toteż sięgamy po coraz ambitniejsze utwory.
Nie jesteśmy typowym chórem kościelnym, występujemy także na uroczystościach świeckich. Szczególnym umiłowaniem cieszą się u nas kolędy i pastorałki, toteż w okresie bożonarodzeniowym corocznie koncertujemy. Śpiewamy na chwałę Panu, ale cieszymy się także, kiedy nasz śpiew podoba się ludziom. W ciągu ponad 20 lat działalności występowaliśmy – oprócz macierzystej parafii, w innych parafiach bełchatowskich – kilka lat z rzędu gościliśmy w Kościele Miłosierdzia Bożego podczas finału Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Wyjeżdżaliśmy poza teren Bełchatowa, a nawet powiatu bełchatowskiego. Koncertowaliśmy w Wygiełzowie, Restarzewie, Gomunicach, Kaszewicach, Kamieńsku i Klukach. Dwukrotnie uświetnialiśmy spotkania wigilijne Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa w Muzeum Regionalnym, śpiewaliśmy dla pensjonariuszy i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Bełchatowie. Najbardziej prestiżowym dla nas występem był koncert podczas wigilii samorządowej miejsko – powiatowej w Oratorium im. Jana Pawła II w Bełchatowie, zważywszy dodatkowo na fakt, iż w naszej grupie są także pracownicy i działacze samorządowi. Jesteśmy laureatami Nagrody Starosty Bełchatowskiego.
Na okoliczność występów zewnętrznych przyjęliśmy nazwę „A Cappella”, „A Cappella” – znaczy: bez akompaniamentu. Bo tak właśnie śpiewamy. Śpiew 4-głosowy nie jest zadaniem tak prostym jak jednogłosowy. Każdy głos (sopran, alt, tenor, bas) musi pilnować swojej kwestii, a całość utworu musi mieć czyste, harmoniczne brzmienie. Taki efekt może być tylko wynikiem systematycznej pracy, nawet jeżeli możemy mówić o zdolnościach…
W przyszłości zamierzamy doskonalić repertuar i …nadal śpiewać. Marzy nam się powiększenie składu osobowego o kilka dobrych głosów, a także profesjonalne stroje sceniczne. Wiara czyni cuda, wierzymy więc, że nam się uda.
Materiał przygotowała: Anna Szczęsna
Jubileuszowy Koncertu Kolęd i Pastorałek – 2.02.2014r.
„Nie czekajmy na słowa
tam, gdzie myśli
pragną być wyrażane muzyką
tam każda nuta jest rozmową
a miłość jest dźwiękiem
i dotykiem…”
Szanowni goście, drodzy przyjaciele, pasjonaci śpiewu, miłośnicy kolęd i pastorałek! W listopadzie 2013r. minęło 20 lat od powołania do życia chóru, który w swoich dziejach wielokrotnie zmieniał skład, dyrygentów i opiekunów, który przeżył wiele radosnych chwil, ale i kilka trudnych, ale który przetrwał i który dziś serdecznie wszystkich wita. Ponieważ listopad w roku liturgicznym to czas adwentu, czas skupienia, w związku z tym obchody jubileuszu zaplanowaliśmy na czas narodzenia Chrystusa, czas kolęd i pastorałek. Przez 20 lat istnienia udało nam się zgromadzić bogaty już repertuar, z którego na dzisiejszy koncert jubileuszowy kolęd i pastorałek wybraliśmy kilkanaście utworów. Jesteśmy grupą ludzi powiązanych wspólną pasją, jaką jest śpiew, a mottem naszej grupy jest fragment psalmu 104: ”Póki mego życia, chcę śpiewać Panu”. Dziś są wśród nas ci, którzy przyszli 20 lat temu i ci, którzy dołączali przez kolejne lata. I wszyscy stanowimy wspólnotę, której od 1.01. 2007r. opiekunem artystycznym jest obecny tu Tadeusz Łapa, zwany Tadkiem. Przywitaliśmy Państwa pastorałką „Dziś dzień wesoły”, bo dla nas jest to taki właśnie dzień. Zapraszamy do wysłuchania kilku kolejnych utworów i do radowania się wspólnie z nami.
(…)
Na okoliczność występów, by lepiej można było nas identyfikować, z biegiem czasu przyjęliśmy nazwę „A’Cappella”, która najlepiej oddaje to, co robimy – śpiew bez akompaniamentu instrumentów muzycznych. Są wśród nas przedstawiciele dwóch głosów żeńskich – sopranu i altu- oraz dwóch głosów męskich – tenoru i basu.
Szczególnym naszym umiłowaniem cieszą się kolędy.
„Kolędo polska, zrodzona z cierpienia, krzywdy, niedoli,
Miłością z ludem złączona i z tym, co smuci i boli.
Po polach, lasach się snujesz, tęsknotą wieczną, niezmienną,
Po drogach z nami wędrujesz i płyniesz w ciszy nad ziemią.
Kolędo polska, zamknięta w najprostszych nutach i słowach,
Królujesz w domach we święta, by ludzi wzruszać od nowa.”
Ktoś powiedział, że „prawdziwe kolędowanie jest wtedy, kiedy śpiewają wszyscy”. Zapraszamy zatem do wspólnego śpiewania popularnej, polskiej kolędy „Lulajże, Jezuniu”, a po niej do wysłuchania kilku innych utworów.
(…)
Śpiew jest czymś, co nas jednoczy, czymś, co nas rozwija. Jest balsamem na dusze, otuchą w trudnych chwilach. Jest radością konsumowaną we wspólnocie. Śpiewamy na chwałę Panu, ale cieszymy się także, gdy nasz śpiew podoba się ludziom. W naszej historii ubogacaliśmy liturgię w tutejszej świątyni, ale także wiele koncertowaliśmy. W okresie Bożego Narodzenia nasza grupa na przestrzeni lat dała wiele koncertów w miejscach religijnych i świeckich. W roku 2012 otrzymaliśmy Nagrodę Starosty Bełchatowskiego za całokształt działalności.
Serdecznie dziękujemy ks. Proboszczowi Mariuszowi Tomaka, który jest jednocześnie opiekunem duchowym chóru, za możliwość i pomoc w obchodach tego wyjątkowego dnia. Dziękujemy dyrygentowi za nadawanie kształtu artystycznego naszemu śpiewowi, naszym występom.
Gościom specjalnym za to, że w rozlicznych sprawach znaleźli czas, by być dzisiaj z nami. Wszystkim, którzy na naszej drodze zapisali się pozytywnymi dźwiękami. Naszym rodzinom, że pomagają nam osiągać dyspozycyjność dla śpiewu. Wszystkim, którzy przybyli na nasz koncert – byłym chórzystom, dyrygentom, opiekunom, byłym proboszczom tutejszej parafii i wszystkim słuchaczom. Szczęść, Boże! Dziękujemy!
Opracowanie: Anna Szczęsna