Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie!

Rusza tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej!

 

Szacuje się że około 100 tys. wędrowców w 25 krajach z blisko 400 miejscowości na ponad 800 trasach weźmie w tym roku udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Po zmroku, nocą i nad ranem, zachowując regułę milczenia, będąc zdanym na siebie każdy z nich pokonapieszo jedną z tras liczących ponad 40 km.

Wychodząc na EDK nie wiesz, czy dojdziesz. Decydując się na wyjście w nieznane, pozwalasz sobie na utratę kontroli, która prowadzi do spotkania z Bogiem.Wyruszasz w drogę, w ten sposób angażujesz swoje ciało w modlitwę, bo ciało i duch tworzą jedność. Jest to forma ascezy, która może pomóc otworzyć się na Boga. Wychodzisz ze znanego w nieznane.

Podczas drogi pojawia się moment, w którym przestaje być Ci dobrze. Coś zaczyna boleć, marzniesz, zgubiłeś się, przysypiasz, jesteś zmęczony. Zadajesz sobie pytanie „czy iść dalej”, a jeśli tak, to „dlaczego”. Jest to pytanie o to, co dla Ciebie ważne. Ostatecznie to pytanie może Cię doprowadzić do Boga. Jeśli idziesz dalej ze względu na Niego, to jest to akt wiary. Dlatego podjąłeś wyzwanie, wyruszyłeś w drogę, zmagałeś się z trudnościami.

To jest cel EDK, Twoje indywidualne spotkanie z Panem Bogiem. Po tym spotkaniu wszystko w Twoim życiu może się zmienić.

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest nową formą duchowości. Polega na tym, że wędrownik rozpoczyna ją wieczorną mszą świętą w świątyni z której wyznaczone są dostępne trasy.Droga pokonywana jest w warunkach nocnych zachowując regułę milczenia, samotnie, bądź w grupce do 10 osób. Jeżeli wyrusza kilka grup to należy zachować od nich odpowiednią odległość zwłaszcza na drogach asfaltowych. Dystans do pokonania to minimum 40km zależnie od tego jak długa jest wybrana trasa.

Czternaście stacji drogi krzyżowej ulokowanych jest przy wyznaczonych w opisie trasy przydrożnych kapliczkach, krzyżach bądź obiektach sakralnych. Szczegółowy przebieg drogi określa treść specjalnie przygotowanego opisu trasy, który można pobrać ze strony www.edk.org.pl dla konkretnej trasy i wybranej miejscowości, z której się wyrusza. Nie ma specjalnych oznaczeń na trasach, więc każdy musi uważnie trzymać się opisu trasy jak i mapy, która najczęściej jest też dostępna. W duchowej wędrówce pomagają nam na każdej ze stacji przeczytane specjalne rozważania, które można pobrać dla danego roku z wcześniej wspomnianej strony internetowej. Wszystkie wspomniane materiały (opis trasy, mapa, rozważania, opaska odblaskowa) najczęściej zapewnia dany rejon EDK.

Jest to przejście o charakterze indywidualnym, na własną odpowiedzialność, bez zabezpieczenia medycznego. Ze względu na przebieg fragmentów tras przez obszary leśne, polne jest to duchowość dla osób pełnoletnich, ale niepełnoletni mogą wziąć udział pod warunkiem, że na trasę zapisał się i wyruszy z tą osobą pełnoletni opiekun. EDK to okazja do przemyśleń, modlitwy i rozmowy z Panem Bogiem. W EDK poznajemy siebie samych, swoje motywy i ograniczenia, kształtujemy swój charakter mimo kryzysów bólu i zmęczenia. EDK jest ogromną szansą na zmianę siebie na lepsze.

 

 

 

 

 

 

EDK - czyli którędy droga?

 

Również z Parzna z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa 12 kwietnia 2019r. wiele osób wyruszy na jedną z pięciu tras o różnej długości (40,42,43,44 i 56km). Zanim śmiałkowie wyruszą w drogę, będą tego dnia uczestniczyć we mszy św. o godz. 19:00 w kościele w Parznie, a po mszy i odebraniu opisów tras, map i rozważań każdy z nich wyjdzie na szlak samotnie bądź w niewielkiej grupce na własną odpowiedzialność. Hasłem tegorocznego EDK jest „Kościół XXI wieku”.

W tym roku edycję EDK Parzno objęli honorowymi patronatami: Arcybiskup Grzegorz Ryś, Prezydent miasta Bełchatowa Mariola Czechowska, Starosta bełchatowski Dorota Pędziwiatr, Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc, Wójt Gminy Kluki Renata Kaczmarkiewicz i EKO-REGION Sp. z o.o.

Lider, sztab i parafia rejonu z którego miejscowości trasy wychodzą NIE są organizatorami przejścia, a tylko proponują tę formę duchowości.  Każdy kto chce praktykować EDK musi być świadomy tego, co może go spotkać na trasie, zwłaszcza w lasach, na polach z dala od zabudowań. Każdy kto chce wziąć udział deklaruje chęć przejścia EDK na stronie www.edk.org.pl i wyszukuje dla siebie miejsce startu – w naszym wypadku Parzno i wybraną trasę. Zapoznaje się z regulaminem i wyraża na niego zgodę, zapoznaje się z zasadami, informacjami o wybranej trasie i tym czego może się na niej spodziewać.

Zgodnie z ideą EDK, przejście uczestników NIE jest przemarszem zorganizowanym ani pielgrzymką, ale ma charakter INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI RELIGIJNEJ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Trasy NIE POSIADAJĄ żadnych dodatkowych oznaczeń ani NIE MA wsparcia zaplecza medycznego ani służb.

Nie urządzamy pikników i pogaduchKażdy powinien we własnym zakresie przygotować się do drogi poprzez odpowiedni ubiór i wyposażenie dostosowane do prognozowanych warunków atmosferycznych wraz z podstawowymi opatrunkami. Obowiązkowo trzeba mieć założoną kamizelkę odblaskową, latarkę czołową i ręczną i naładowany telefon osobisty. Poruszając się po drogach, gdzie jeżdżą pojazdy, zachowujemy zasady obowiązujące pieszych na drogach kołowych. 

Jeżeli nie masz zdrowotnych przeciwwskazań podejmij wyzwanie by dać sobie szansę na wejście na Drogę Nowego Życia.