W sobotę 21 września wspólnota Żywego Różańca wyruszyła we wczesnych godzinach rannych na pielgrzymkę po Ziemi Kieleckiej. Pierwszym odwiedzonym miejscem było Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach, gdzie została odprawiona Msza św. przez pielgrzymującego z nami ks. Andrzeja i o. Karmelitę. W miejscu gdzie stoi Domek Loretański wyorano z ziemi maleńką figurkę Maryi Niepokalanej, która umieszczona jest w relikwiarzu po prawej stronie ołtarza. Historię tego miejsca i zakonu Karmelitów Bosych przybliżył nam o. Romuald Wilk.

Drugim miejscem naszej pielgrzymki było Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie, które jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich. W XII w. mnisi zbudowali klasztor i kościół pw. Najświętszej Maryi Panny oraz św. Wojciecha, konsekracji kościoła dokonał ówczesny biskup krakowski Wincenty Kadłubek. Historię i ciekawostki o tym miejscu opowiedział nam br. Bazyli.

Po wyjściu z Sanktuarium spotkaliśmy się z panią przewodnik, która opowiadała nam w autobusie o miejscach, które mijaliśmy w drodze do Tokarni, gdzie zwiedzaliśmy Park Etnograficzny, Skansen Muzeum Wsi Kieleckiej. Jest to miejsce gdzie można było poczuć się jakbyśmy przenieśli się w czasie, zwiedziliśmy kościół, dwór, dom i gabinet doktora, aptekę, dom zielarki, zagrody chłopskie, wiatraki i pogrzeb. Była to podróż sentymentalna. Z Tokarni udaliśmy się do Chęcin, gdzie zwiedziliśmy zamek, który powstał na przełomie XIII i IV wieku. Wchodząc drogą do zamku mijaliśmy drewniane rzeźby królów polskich. Po wejściu na zamek, weszliśmy na wieżę, gdzie było widać piękną, rozległą panoramę ziemi kieleckiej. Zobaczyliśmy również baszty, skarbiec, bogactwa koronne, galerię polskich herbów szlacheckich, pokaz tańca średniowiecznego a także wystrzał z armaty. W tym miejscu poczuliśmy klimat średniowieczny przez to, że pracownicy ubrani byli w epokowe stroje. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na piknik . Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Bełchatowa.

Dziękujemy Panu Bogu za ten piękny słoneczny dzień, za radosne pielgrzymowanie i wiele miłych, razem spędzonych chwil.