Drodzy Pielgrzymi i Sympatycy Grupy Białej!

Nastał miesiąc sierpień 2020 roku, w którym już 127 raz weźmiemy udział w pierwszym pielgrzymowaniu z Bełchatowa na Jasną Górę. Z uwagi na wciąż trwającą pandemię koronawirusa tegoroczna pielgrzymka będzie inna, niż wszystkie dotychczasowe... W związku z zaistniałą sytuacją przekazujemy Wam poniżej najważniejsze na ten moment ustalenia i informacje o formie pielgrzymowania i zapisach na 127. BPP:

1) WYTYCZNE ABPA G. RYSIA - Nieco ponad miesiąc temu ks. abp Grzegorz Ryś wystosował do wiernych z archidiecezji łódzkiej list o pielgrzymowaniu na Jasną Górę w tym roku. Jest on dostępny TUTAJ. Treść listu stała się wiążąca dla organizatorów pielgrzymek, które w te wakacje wyruszą z naszej archidiecezji do Częstochowy. Zgodnie ze słowami naszego metropolity w każdej pielgrzymce może wziąć udział max. 150 zdrowych osób w wieku 18 - 65 lat, z czego 100 osób będą stanowić sami pielgrzymi, zaś 50 osób - służby pielgrzymkowe. Co ważne, przyjęto w Bełchatowie, że nasza pielgrzymka NIE będzie miała charakteru sztafetowego (polecanego w liście), co oznacza, że we wszystkich dniach pielgrzymowania będzie uczestniczyć dokładnie 150 tych samych osób.

2) LIMIT OSÓB W BEŁCHATOWSKICH PARAFIACH - Na podstawie wspomnianych powyżej zaleceń księdza arcybiskupa ustalono, że w tym roku z każdej bełchatowskiej parafii będzie mogło udać się na Jasną Górę max. 17 osób. W przypadku naszej parafii w składzie tym wliczone będą także niektóre osoby zaangażowane w organizację pielgrzymki, które z uwagi na przyjęte podziały obowiązków nie mogły znaleźć się w części dla służb.

3) TERMIN PIELGRZYMOWANIA I POWROTY NA NOCLEGI - Nasza tegoroczna pielgrzymka będzie także skrócona w czasie i potrwa ona oficjalnie w dniach 22 - 24 sierpnia br. Nie będzie drogi powrotnej. Istotną informacją jest fakt, że każdego dnia pielgrzymi będą wracać na nocleg do Bełchatowa. O dojazd z miejsca zakończenia pielgrzymki w danym dniu do Bełchatowa oraz kolejnego dnia z Bełchatowa na miejsce startu należy zadbać we własnym zakresie. W dniach 22 i 23 sierpnia br. pielgrzymowanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 7:00 w parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie, po czym pielgrzymi pojadą swoim prywatnym transportem na miejsce zbiórki. Z kolei 24 sierpnia br. pielgrzymka wystartuje o godz. 6:00 z miejsca zbiórki (bez udziału w porannej Eucharystii w Bełchatowie). Wejście 127. BPP na Jasną Górę planowane jest tego samego dnia ok. godz. 14:30. Kilka godzin później na szczycie jasnogórskim o godz. 19:00 zostanie odprawiona Msza Święta dla wszystkich pielgrzymek z archidiecezji łódzkiej, która zakończy oficjalnie nasze tegoroczne pielgrzymowanie.

4) ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ - W tym roku zapisy na 127. Bełchatowską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę odbędą się tylko i wyłącznie w parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie. Rozpoczną się one od środy 5 sierpnia br. Zapisów można dokonać w kancelarii parafialnej przy ul. Kościuszki w dniach roboczych w godz. 9:00 - 11:00 oraz 16:00 - 17:30 oraz w soboty w godz. 9:00 - 11:00. W związku z tym, iż z każdej parafii w Bełchatowie może zapisać się max. 17 osób, obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". W celu podania swoich danych osobowych warto zabrać ze sobą do zapisów dowód osobisty. Opłata wpisowa na tegorocznej pielgrzymce wyniesie ok. 40 zł.

5) LISTA REZERWOWA GRUPY BIAŁEJ - Z uwagi na fakt, że nasza parafia NMP Matki Kościoła w Bełchatowie jest zdecydowanie największa i w ramach niej w ostatnich latach pielgrzymował najliczniejszy odsetek osób przyjęto, iż wszelkie niewypełnione miejsca w ramach 17 osób z innych bełchatowskich parafii w pierwszej kolejności zajmą chętni pielgrzymi z Grupy Białej. Dlatego też po obsadzeniu wszystkich 17 miejsc przeznaczonych dla naszej grupy będzie dodatkowo prowadzona tzw. lista rezerwowa Grupy Białej, z której po zakończeniu zapisów nasi pielgrzymi będą przenoszeni na formalną listę w celu uzupełnienia ewentualnych wolnych miejsc w ramach innych parafii w Bełchatowie. Z takimi osobami będziemy kontaktować się w późniejszym terminie.

Kolejne ważne informacje dotyczące przebiegu 127. Bełchatowskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę oraz spraw związanych z Grupą Białą, będziemy przekazywać na bieżąco w kolejnych dniach na Facebookowych fanpagach:

GRUPA BIAŁA - Bełchatowska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

oraz

Parafia NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie - Księża Sercanie,

 

a także na naszej stronie parafialnej: https://sercaniebelchatow.scj.pl/.

 

Pozdrawiamy serdecznie!

Sztab organizacyjny Grupy Białej